Lampy samochodowe - naprawa, regeneracja, renowacja, zestawy

Nie będzie przesady twierdzenie, że są oczami samochodu. Ich słaba kondycja jest w stanie wpłynąć negatywnie na ogólny wizerunek pojazdu, z czym borykają się osoby sprzedające auta używane. Jednak nie tylko względy estetyczne powinny być brane pod uwagę. Lampy samochodowe mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo. Zaśniedziałe lub uszkodzone nie zapewnią odpowiedniej emisji światła zarówno pod kątem oświetlenia trasy, jak i poprawienia widoczności samochodu przez innych użytkowników dróg. Czy można na to jakoś zaradzić?

Naprawa lamp samochodowych

Gwoli wyjaśnienia należy wspomnieć, iż naprawa lamp i regeneracja lamp samochodowych nie są tożsame. Obie czynności dotyczą innego zakresu usług, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by doświadczony fachowiec podjął się tych zadań jednocześnie.

Naprawa lamp, najczęstsze działania:

 • Spawanie lamp;
 • klejenie lamp;
 • Wymiana uszkodzonych elementów wewnątrz;
 • Naprawa soczewek;
 • Naprawa obudowy i uchwytów;
 • Szlifowanie kloszy szklanych;

I wiele innych.

O tym, że lampy samochodowe da się naprawić, powinien zdecydować specjalista, i jemu to zadanie powinno zostać powierzone. Współczesny sprzęt oświetleniowy w wielu przypadkach jest bardzo skomplikowany. Wystarczy podać przykłady lamp z doświetleniem zakrętów, montowanych między innym w Mercedesach oraz BMW.

Z uwagi na inną konstrukcję, osobnym tematem jest naprawa odbłyśników. Osoby zainteresowane odsyłamy na stronę https://egkal.pl/odblysniki-naprawa-regeneracja-renowacja/, gdzie każdy może znaleźć szereg interesujących informacji.

Spawanie lamp 

Zabieg dotyczy tworzyw sztucznych, jednak z uwagi na strukturę materiałową wymagane jest zastosowanie specjalistycznej spawarki. Podobnie jak w przypadku spawania konwencjonalnego zabieg polega na nałożeniu stopionego spoiwa na uszkodzone miejsce.

Klejenie lamp 

Procedura nie wymaga wyjaśnień, przy czym trzeba podkreślić, iż proces klejenia obliguje do wysokiej precyzji. Metoda stosowana jest najczęściej w przypadkach, kiedy nie występują ubytki tworzywa.

Wymiana uszkodzonych elementów wewnątrz 

Współczesne lampy samochodowe są skomplikowanymi mechanizmami, składającymi się z mechanicznych lub elektrycznych urządzeń regulacji światła, nośników podzespołów, odbłyśników itd. Każdy z elementów może ulec uszkodzeniu, co skutkuje koniecznością wymiany.

Naprawa soczewek 

Zadaniem soczewek jest skierowanie źródła światła w pożądanym kierunku. Pęknięcie lub nawet rysa mogą zakłócić emisję, zagrażając bezpieczeństwu ruchu.

Naprawa obudowy i uchwytów 

Ingerencja jest niezbędna w przypadku połamania obudowy, pęknięć i ubytków. Od jakości naprawy zależy między innymi szczelność lampy, istotna z punktu widzenia wszechobecnej wilgoci.

Szlifowanie kloszy szklanych 

Naprawa powinna być powierzona profesjonalnej firmie z uwagi na twardość i kruchość materiału. W żadnym wypadku nie należy wykonywać tego samodzielnie.

Regeneracja lamp samochodowych

Regeneracja lamp ma na celu przywrócenie dawnej świetności lampom nieuszkodzonym. Dotyczy to w równym stopniu powłoki zewnętrznej lampy, jak i wewnętrznej.

W pierwszej kolejności niwelowane jest zmatowienie reflektorów.

Czynniki powodujące zmatowienie:

 • Promieniowanie słoneczne;
 • Piach;
 • Sól drogowa;
 • Kwaśne deszcze;
 • Brud;
 • Wilgoć.

Zdecydowana większość lamp produkowana jest z tworzyw sztucznych. Ma to na celu obniżenie ceny pojazdu, przyspieszenie montażu, a także zniwelowanie wagi pojazdu. W ostatnim przypadku chodzi o ograniczenie spalania, co jest istotnym argumentem marketingowym.

Renowacja lamp z zewnątrz nie wymaga szczególnych zdolności technicznych, tym bardziej, jeśli użytkownik wykazał się należytą dbałością o reflektory w trakcie eksploatacji pojazdu. Więcej na ten temat dowiemy się z publikacji zamieszczonej na stronie https://egkal.pl/pielegnacja-lamp-samochodowych/.

Renowacja lamp samochodowych, cena

Należy pamiętać, iż zły stan lamp stanowi przesłankę do niedopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego na skutek nieprzyjęcia auta podczas kontroli w stacji diagnostycznej. Regeneracja lamp może okazać się bardziej skomplikowana, aniżeli to wydawało się w pierwszej chwili. Z tego powodu zdecydowanie praktyczniejszym posunięciem będzie zlecenie usługi fachowcom. Może zaistnieć konieczność rozbiórki reflektora, a w takim przypadku doświadczenie jest niezbędne.

Cena za usługę nie powinna przekroczyć kwoty 200 złotych, a właściwie wykonana gwarantuje trwałość na kilka lat. O tym, że za tę sumę otrzymujemy niemal nowe lampy samochodowe, nie warto chyba nawet wspominać. Korzyść jest oczywista.

Zestawy do lamp samochodowych

Oczywiście może się zdarzyć, że ani naprawa, ani renowacja lamp nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w nowe zestawy do lamp.

Jednym z kryteriów wyboru dostawcy powinno być udokumentowane doświadczenie na rynku krajowym oraz europejskim. Nie bez znaczenia jest także oferta producenta, spełniająca wymogi nawet najbardziej wymagających klientów.

Przedsiębiorstwem spełniającym powyższe wymogi jest firma EGKAL. Przedsiębiorstwo buduje swoją pozycję już od 1991 roku, przy czym produkcja lamp została uruchomiona w roku 1993. Obecnie wyroby firmy cieszą się znakomitą opinią między innymi klientów europejskich, głównie z Niemiec.

EGKAL specjalizuje się w produkcji nowych lamp, konserwację pozostawiając innym. Wysoka jakość oraz trwałość produktów są najlepszą gwarancją na to, że regeneracja w ciągu najbliższych lat nie będzie potrzebna.

Zadzwoń i przekonaj się sam. Nasi eksperci zajmą się wszystkim, Tobie pozostanie cieszyć się lepszymi widokami na przyszłość.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili