Odbłyśniki - naprawa, regeneracja, renowacja, zestawy

Odbłyśniki. Problem zmatowiałych odbłyśników dotyczy zarówno starszych, jak i nowych modeli samochodów. Nie zawsze jednak oznacza to konieczność wymiany lampy na nową, ponieważ w wielu przypadkach możliwa jest jej naprawa. Jak zatem wygląda regeneracja odbłyśników? Co zawierają dedykowane zestawy do regeneracji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Naprawa odbłyśników

Podstawowa funkcja odbłyśnika to odbijanie i kierowanie jak największej części strumienia światła z żarówki w kierunku jezdni. Należy również zaznaczyć, że to właśnie odbłyśnik, obok żarówki, ma największy wpływ na jakość światła pochodzącego z reflektorów samochodowych. Od jego stanu zależy przede wszystkim, czy lampa będzie dobrze świecić. Zauważając pogorszenie strumienia światła emitowanego przez reflektor samochodowy należy zweryfikować kondycję odbłyśników, co zalicza się do czynności obejmujących dbałość o reflektory. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Pielęgnacja lamp samochodowych. Jak dbać o reflektory?

Należy mieć świadomość, że odbłyśniki z upływem czasu podlegają procesowi starzenia, w skutek czego topią się, ciemnieją i tracą srebrzystą powłokę. Objawy te mają negatywny wpływ na strumień emitowanego światła, co niekorzystnie wpływa na widoczność, bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia pojazdu. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana lampy, jednak praktyka pokazuje, że możliwa jest również naprawa odbłyśników.

Jak wygląda?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że można ją zlecić specjalistycznej firmie lub wykonać we własnym zakresie. W tym drugim przypadku wymagane są jednak pewne zdolności manualne, ponieważ popełnione błędy mogą skutkować poważnym uszkodzeniem lampy, a co za tym idzie koniecznością jej wymiany na nową. Naprawa odbłyśników wymaga demontażu lampy, co należy zrobić z dużą ostrożnością. Następnie konieczny jest demontaż odbłyśnika oraz montaż nowego. Warto również wiedzieć, że profesjonalne firmy zajmujące się naprawą odbłyśników wymagają zazwyczaj demontażu i dostarczenia reflektora. W innym przypadku doliczają sobie opłatę za wykonanie tej czynności. Zazwyczaj tego typu usługi świadczą firmy zajmujące się regeneracją lamp samochodowych.

Regeneracja odbłyśników

Warto również wiedzieć, że możliwa jest również regeneracja odbłyśników, która w wielu przypadkach może być lepszym rozwiązaniem niż wymiana oryginału na nowy zamiennik. Regeneracja odbłyśników wymaga wykonania kilku czynności, które należy wykonać z należytą starannością i ostrożnością. Cały proces należy oczywiście rozpocząć od wyjęcia odbłyśnika z lampy. Następnie konieczne jest skuteczne usunięcie starej warstwy połyskującej. W przypadku odbłyśników metalowych, które stosowane są w starszych autach należy opalić, a następnie przeprowadzić piaskowanie powierzchni. Inaczej wygląda to w przypadku wersji plastikowych, ponieważ wystarczy wtedy usunąć starą powłokę przy użyciu materiałów ściernych.

Oczyszczony odbłyśnik wymaga w tym momencie odtłuszczenia oraz nałożenia specjalnego podkładu. Czasami zanurza się go również w kąpieli chemicznej, a następnie dokładnie suszy. Kolejny etap to metalizacja odbłyśnika, czyli nałożenie nowej warstwy o grubości 1–2 mikrometrów. Powinno się ono odbywać w specjalnej komorze próżniowej, w której rozpylane jest w wysokiej temperaturze aluminium. Metal ten osadza się na powierzchni odbłyśnika, tworząc jednolitą, srebrną taflę.

Renowacja odbłyśników

Renowacja odbłyśników to czynność, którą można przeprowadzić praktycznie w każdej lampie. Prawidłowo wykonana pozwala przywrócić im dawną sprawność, co jest ważne zarówno w kontekście komfortu, jak i bezpieczeństwa prowadzenia samochodu. Renowację odbłyśników najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie i poradzi sobie z każdym typem lampy, a o tym, że jest ich wiele można przeczytać w artykule: Rodzaje lamp samochodowych i do maszyn rolniczych. Renowacja odbłyśników może być wykonana również samodzielnie, jednak należy w tym celu posiadać odpowiednie umiejętności manualne oraz zakupić dedykowany zestaw do regeneracji odbłyśników. Należy również zaznaczyć, że renowacja przeprowadzona w warunkach domowych nie zagwarantuje odpowiedniej trwałości odbłyśnika, co oznacza, że konieczne może być jej powtórzenie.

Zestawy do regeneracji odbłyśników

W sprzedaży dostępne są specjalne zestawy do regeneracji odbłyśników oraz całych reflektorów. Te drugie przeznaczone są do polerowania oraz regeneracji lamp i doskonale sprawdzają się w przypadku pożółkłych i zmatowionych reflektorów. Zestawy odbłyśników to zazwyczaj specjalna farba, której naniesienie pozwala przywrócić właściwości tych elementów lub folia, którą należy umiejętnie obkleić odbłyśnik, by działał jak nowy.  

Naprawa i regeneracja odbłyśników to usługi, które świadczą wyspecjalizowane firmy. Przedsiębiorstwo EGKAL jako wiodący producent lamp samochodowych na rynek Polski i Niemiecki dokładną weryfikację stanu reflektora, która pozwoli podjąć decyzję, czy możliwa jest jego regeneracja, czy lepszym rozwiązaniem będzie wymiana na nowy. Warto również wiedzieć, że producent nie zajmuje się regeneracją używanych lamp.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili