Inteligentne światła samochodowe

światłą samochodowe

Inteligentne światła samochodowe

Świat idzie do przodu. Rozwój każdej z dziedzin technologii jest niesamowity. Nie omija to oczywiście branży motoryzacyjnej, która jak wszystkie inne gałęzie przemysłu co jakiś czas prezentuje nam nowe rozwiązania. Dziś krótki artykuł o inteligentnych światłach, jakie montowane są w autach. Dowiesz się z niego, jak działają takie światła, a także jakie są ich zalety.

 • Inteligentne światła mają odciążyć kierowcę, a także znacznie zwiększyć jego bezpieczeństwo.
 • Poprawiają widoczność w trakcie jazdy, nie oślepiając przy tym innych uczestników ruchu drogowego.

Inteligentne światła jako odciążenie kierowcy

Światła samochodowe, które automatycznie zmieniają swoje ustawienia, mają za zadanie poprawiać pole widzenia kierowcy. Zbyt mała widoczność lub oślepianie innych użytkowników ruchu drogowego to jedna z przyczyn bardzo licznych wypadków samochodowych. Poprawia widoczności ma więc za zadanie zwiększyć tym samym bezpieczeństwo na drodze. Fakt, iż światła mają automatycznie zmieniać swoje ustawienia, niezależnie od kierowcy ma zdjąć z prowadzących obowiązek pilnowania, a tym samym pozwala na lepsze skupienie się na jeździe.

Inteligentnie światła LED – jak działają w praktyce?

Inteligentne światła dopasowują natężenie, a także kierunek świecenie do sytuacji na drodze. Przystosowują się do zmieniających się warunków:

 • podczas jazdy w mieście doświetlają pobocze i chodniki,
 • na zakrętach doświetlają wewnętrzny łuk,
 • poza terenem zabudowanym zwiększają natężenie światła i skupiają się na drodze przed pojazdem,
 • w momencie wykrycia pojazdu jadącego z naprzeciwka ograniczają strumień światła lub „wycinają” ten fragment, który mógłby oślepić kierowcę,
 • pracując na technologii LED, zwiększają oświetlone pole nawet o 30% w stosunku do świateł halogenowych.

Pojawia się tu pytanie, skąd światła „wiedzą”, czy znajdują się w terenie zabudowanym i jak wykrywają jadące pojazdy?

Inteligentne światłą korzystają w tej materii między innymi z kamerki zamontowanej na przedniej szybie, z którą są połączone. W przypadku innej technologii system sterujący światłami korzysta z GPS, gdzie oczytuje pozycję samochodu.

System AFL

System AFL, czyli Adaptive Forward Lighting funkcjonuje też na bazie wielu czujników rozmieszczonych na całym samochodzie. Wśród nich są:

 • czujnik prędkości
 • czujnik kąta skrętu kierownicy,
 • czujnik przyśpieszenia,
 • czujnik trajektorii jazdy,
 • czujnik żyroskopu,
 • GPS,
 • czujnik opadów

Światła pracujące w technologii ksenonowej/bi-ksenonowej

Światłą adaptacyjne, które współpracują z technologią ksenonową, mogą oferować kilka typowych funkcji.

 • Oświetlenie miejskie – ten tryb doskonale doświetla chodniki i pobocza.
 • Oświetlenie pozamiejskie – zapewnia węższą, ale za to dłuższą wiązkę światła.
 • Oświetlenie autostradowe – włączane automatycznie przy przekroczeniu prędkości 90 km/h. Charakteryzuje się długim zasięgiem światła, który zwiększa się wraz z prędkością auta.
 • Oświetlenie podczas deszczu – uruchamiane w tych autach, które posiadają czujnik opadów. System zmniejsza zasięg świateł, by nie oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka. Wycina snop światła, który może odbijać się w kałużach.
 • Doświetlanie zakrętów – reflektory odchylają snop światła, doświetlając łuk, po wykryciu skrętu kierownicy. Pomaga to w pokonywaniu zakrętów, ale też w parkowaniu.
 • Zmiana świateł z mijania na drogowe i odwrotnie – system przełącza światłą, gdy kamera znajdująca się na przedniej szybie wykryje pojazd.
 • Zapobieganie oślepianiu rowerzystów i pieszych – uruchamiana zostaje specjalna przesłona, gdy kamera wykryje rowerzystę lub pieszego.

Inteligentne światła – czy sprawdzają się w praktyce?

Aby dobrze spełniać swoją rolę, inteligentne światła muszą działać niezawodnie. Co to znaczy? Muszę szybko wykrywać zmiany na drodze, a także sprawie dopasowywać się do zmieniających się warunków. Czy faktycznie tak jest? Jak w niemal większości tego typu przypadków, odpowiedź brzmi „to zależy”. W tym przypadku od producenta. Jedni opanowali tę technologię doskonale, drudzy depczą im po piętach.

Inteligentne światła – krok naprzód czy niepotrzebny bajer?

Jak w przypadku wielu udogodnień, tak samo i inteligentne światła mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób uważa, że znacznie poprawi do bezpieczeństwo na drodze, pozwoli kierowcom widzieć lepiej, a także bardziej skupić się na jeździe, a mnie na przełączaniu guzików świateł.

Przeciwnicy natomiast twierdzą, że jet to tylko kolejna rzecz, którą człowiek zrzuca na technologię, a ta – jak wiadomo – bywa zawodna. Według tych osób człowiek nie powinien zbytnio ufać technice i mimo wszystko sam kontrolować sytuację na drodze i ustawienie świateł.

Pęd i rozwój technologii to coś, czego nie zatrzymamy. Ułatwianie sobie życia to bardzo kusząca wizja, jednak kontrol człowieka brzmi bardzo rozsądnie.

 

Zobacz także:

Producent lamp samochodowych – lampy obrysowe (egkal.pl)

Oświetlenie samochodu, pojazdu. Jak dbać o bezpieczeństwo? (egkal.pl)

Jak oznaczona jest homologacja na lampach samochodowych? (egkal.pl)

Światła mijania, drogowe i do jazdy dziennej – co jest prawidłowe i kiedy? (egkal.pl)