Natężenie świateł w samochodach

Natężenie światła w samochodach

Prawidłowe ustawienie oraz natężenie świateł w samochodzie jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia nie tylko właściwą widoczność, ale również bezpieczeństwo innym uczestnikom ruchu. Jakie natężenie światła zewnętrznego powinno być w samochodzie? Jak prawidłowo ustawić światła w aucie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Prawidłowe ustawienie świateł samochodowych gwarantuje kierowcy odpowiednią widoczność oraz nieoślepianie innych uczestników ruchu.
  • Kontrola natężenia oraz ustawienia świateł samochodowych powinna zostać przeprowadzana po każdej każdej wymianie żarówki, a nawet elementów zawieszenia mających wpływ na wysokość ustawienia podwozia. Profilaktycznie powinno się ją przeprowadzać również każdorazowo po przejechaniu około 10 tys. kilometrów.
  • Prawidłowe natężenie świateł samochodowych zgodnie z obowiązującym prawem nie może przekraczać 1lx.
  • Na jakość oświetlenia samochodowego wpływają trzy czynniki, a mianowicie natężenie, barwa oraz precyzja ustawienia świateł oraz wykonania reflektorów.

Jakie prawidłowe natężenie światła zewnętrznego powinno być w samochodzie?

Powszechnie wiadomo, że prawidłowe natężenie oraz ustawienie świateł w samochodzie nie tylko zapewnia odpowiednią widoczność, ale również nie oślepia innych kierowców, co przekłada się na bezpieczeństwo. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Oświetlenie samochodu, wpływ na bezpieczeństwo. Zgodnie z obowiązującym prawem światła drogowe powinny zapewniać widoczność na minimum 100 metrów przed pojazdem, a światła mijania co najmniej 50 metrów. W przypadku tych drugich ważna jest również asymetryczność, ponieważ droga powinna być oświetlana w dalszej odległości po prawej stronie pojazdu. Bardzo ważne jest jednocześnie prawidłowe natężenie świateł w samochodzie, które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie powinno przekraczać 1lx. 

Urządzenia do kontroli świateł pojazdów samochodowych, diagnozowanie oświetlenia pojazdu

Jak wspomniano w poprzednim akapicie kontrola świateł pojazdów samochodowych powinna być wykonywana regularnie, co zagwarantuje ich prawidłowe działanie oraz ustawienie. Wykonuje się ją wykorzystując specjalistyczne urządzenia, które znajdują się nie tylko na wyposażeniu stacji diagnostycznych, ale również wielu warsztatów samochodowych. Umożliwiają one przeniesienie strumienia świetlnego emitowanego przez reflektor na ekran przyrządu z układem optycznym, co pozwala zminimalizować wielkość stanowiska kontrolnego. Tego typu urządzenia do kontroli świateł samochodowych charakteryzują się różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi odpowiedzialnymi za pozycjonowanie względem auta, np. z zastosowaniem lustra, promieni świetlnych, czy wiązki lasera. Wadą z pewnością jest fakt, że umożliwiają jedynie kontrolę prawidłowości ustawienia świateł. Zdecydowanie bardziej funkcjonalny jest natomiast stworzony przez Instytut Transportu Drogowego analizator świateł dedykowany do pomiaru właściwości fotometrycznych i ustawienia wszystkich rodzajów reflektorów samochodowych. Analizie w tym przypadku poddawane jest nie tylko ustawienie, ale również żarówka oraz reflektor.

Jakość światła – barwa, precyzja, natężenie

Warto mieć świadomość, że na jakość świateł samochodowych wpływa nie tylko ich natężenie, ale również barwa oraz precyzja wykonania żarówek, żarników, a nawet reflektorów. Jak już wspomniano natężenie światła nie powinno przekraczać 1lx, jednak należy wiedzieć, że nie chodzi tutaj o ogólną moc oświetlenia, ale jego natężenie w określonych, newralgicznych punktach. W związku z tym małe znaczenie ma ilość światła znajdująca się tuż przed pojazdem, a zdecydowanie ważniejsze jest odpowiednie oświetlenie drogi w odległości około 50 metrów przed pojazdem oraz 50 i 75 metrów z prawej strony na poboczu. Daje to kierowcy dostateczny czas na reakcję. Bardzo ważna jest również barwa światła, która powinna dawać odpowiedni kontrast. W związku z tym zaleca się używanie oświetlenia emitującego światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, a co za tym idzie jego temperatura barwowa powinna wynosić około 6 000K. W kontekście żarówek i żarników bardzo ważna jest również precyzja wykonania, ponieważ nawet minimalne odchylenia od normy mogą powodować, że możliwości reflektora nie będą wykorzystywane w 100 procentach, a co za tym idzie nie oświetli on prawidłowo drogi. Oczywiście istotna jest również właściwa pielęgnacja samych reflektorów, o czym można przeczytać w artykule: Lampy samochodowe – naprawa, regeneracja, renowacja, zestawy.

Natężenie światła w samochodach
Natężenie światła w samochodach

Jak prawidłowo powinniśmy ustawić światła w naszym aucie?

Prawidłowe ustawienie świateł w aucie to podstawa, o której powinni pamiętać wszyscy kierowcy. Warto mieć świadomość, że tylko regularna kontrola oraz regulacja na stacji diagnostycznej lub w profesjonalnym warsztacie daje gwarancję, że światła będą ustawione w odpowiedni sposób. Należy pamiętać, że powinny oświetlać wystarczającą odległość, która powinna być dłuższa po prawej stronie. Światła samochodowe nie powinny również świecić do góry, co prowadzi do oślepienia kierowców jadących z naprzeciwka. Warto wiedzieć, że w większości samochodów występuje możliwość samodzielnej regulacji pozycji świateł, co w rzeczywistości sprawia, że wielu kierowców jeździ z niewłaściwie ustawionym oświetleniem. Wynika to z faktu, że pokrętło jest używane w celu polepszenia własnej widoczności, co powoduje oślepianie innych. Kierowcy zapominają również o tym, by przywrócić ustawienia do stanu przed regulacją.

Podsumowując należy stwierdzić, że prawidłowe natężenie świateł w samochodzie oraz ich właściwe ustawienie determinuje poziom widoczności. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ błędne ustawienia nie tylko ograniczają widoczność, ale mogą również oślepiać innych uczestników ruchu.

Sprawdź także: