Zamienniki lamp samochodowych, czy warto je kupować?

Zamienniki lamp samochodowyc

Zamienniki lamp samochodowych są często wybierane w momencie zniszczenia czy stłuczenia dotychczasowej lampy samochodowej, gdy konieczna staje się jej wymiana. Wielu właścicieli pojazdów stawia sobie wtedy pytanie, czy kupić oryginalną część zamienną, czy postawić jednak na zamiennik, który często bywa tańszą alternatywą. Jaka jest żywotność lamp i w jaki sposób ją przedłużyć? Jak w porównaniu z oryginalnymi produktami wypadają ich zamienniki? Czy za stosowanie lamp zamiennych grożą jakieś kary? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 • Żywotność lamp zależy nie tylko od żarówek, ale także pielęgnacji i naszej dbałości.
 • Można ją przedłużyć, stosując dobrej jakości źródła światła, a także czyszcząc i polerując lampy.
 • Zamienniki świateł w samochodzie często są niemal nie do odróżnienia, nawet dla fachowego i wprawnego oka. Jednak mimo tak zbliżonego wyglądu, nie są tak samo wartościowym źródłem światła.
 • Nielegalna wymiana świateł w aucie jest niegodna z prawem.

Jaka jest żywotność lamp samochodowych

Żywotność lamp samochodowych w dużej mierze zależy od stosowanego źródła światła. Tradycyjne lampy halogenowe działają średnio od 250 do 400 godzin. W związku z tym potrzebna jest dość częsta wymiana, zwłaszcza u osób, które często korzystają z auta i intensywnie się przemieszczają. Niewątpliwym atutem jest jednak stosunkowo niska cena takich żarówek i fakt, że większość kierowców ma umiejętności niezbędne do ich wymiany. Stąd w ogólnym rozrachunku często wypadają one jako najtańsze rozwiązanie.

Światłą ksenonowe średnio funkcjonują przez około 3000 godzin, co jest, jak widać znaczącą różnicą w porównaniu z halogenami. Dodatkowo ksenony mają wiele zalet, takich jak:

 • większa intensywność świecenia niż halogeny, przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii
 • bardziej naturalna barwa światła
 • wyższa odporność na wibracje i wstrząsy, dzięki czemu jest też mniej awaryjna

Mimo niewątpliwych zalet najlepiej w zestawieniu wypadają światła LED, których czas żywotności może trwać 25000 do 50000 godzin, a w niektórych przypadkach nawet do 100000 godzin, co jest niezwykle imponującym wynikiem. Dodatkowo świecą jaśniej od świateł halogenowych i ksenonowych i są energooszczędne. Przez to są coraz częściej montowane w autach jako standard.

Pojawia się pytanie, kiedy wymienić lampy samochodowe.

Oczywiste jest, że wymiana musi nastąpić w momencie stłuczenia. Ewentualnie lampa ulegnie zmatowieniu, którego nie da się usunąć. W przypadku przepalenia się źródła światła w starszych typach, gdzie używane są żarówki halogenowe, wymiana może być przeprowadzona samodzielnie. Jeśli nasze auto dysponuje światłami LED, wymiana jest niezbędna, gdy przepali się lub ulegnie uszkodzeniu jedna trzecia diod.

Jak przedłużyć żywotność lamp?

Często zdarza się, że ze względu na koszta wymiany lamp, większość kierowców chce, by ich dotychczasowe reflektory świeciły jak najdłużej i pozostawały w możliwie najlepszej kondycji. Stąd popularność usług, takich jak regeneracja czy polerowanie lamp samochodowych. O tym, jak wykonać taki zabieg regeneracyjny w domowych warunkach możesz przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych artykułów

Jeśli jednak taka reanimacja lamp nie przynosi pożądanych efektów, konieczna staje się wymiana.

Czym są zamienniki lamp samochodowych

Zamienniki lamp samochodowych lub ich źródeł światła najczęściej niestety są piękne nazwanymi i ładnie opakowanymi podróbkami znanych marek i producentów.

Najczęściej tego typu produkty można spotkać na portalach aukcyjnych bądź w nieautoryzowanych sklepach internetowych. Jest kilka punktów, które powinniśmy sprawdzić, zanim taki „zamiennik” zakupimy.

 • Zbyt niska cena- owszem, ceny promocyjne zdarzają się niezwykle często. Jednak cena stanowiąca 30% oryginalnej ceny lub nawet mniej powinna stanowczo wydać się podejrzana. W tym przypadku jakość kosztuje.
 • Opakowanie- brak opakowania, opakowanie zastępcze czy uszkodzone powinny zapalić nam czerwoną lampkę. W autoryzowanym sklepie nie ma miejsca na pudełeczka zastępcze czy ich brak. Jeśli natomiast opakowanie jest widocznie uszkodzone, zawartość również mogła ulec zniszczeniu czy pęknięciu.
 • Nieznany sprzedawca- sklep o nazwie xyz raczej nie budzi zaufania. To już powinno wzbudzić naszą czujność. Należy też sprawdzić dokładnie dane kontaktowe, drobne druczki, opisy. W stronach renomowanych marek raczej nie znajdziesz błędów ortograficznych w nazwach produktów.

Oryginalne lampy samochodowe vs. zamienniki

Jak zamienniki lamp samochodowych wypadają w porównaniu z oryginalnymi produktami, takimi jak ta lampa

Mimo często łudząco podobnego wyglądu, który dodaje im wiarygodności i sprawia, że często nawet profesjonaliści mają problem z rozróżnieniem, lampy niebędące oryginalnymi produktami wypadają dość słabo.

Produkty podrabiane nie są poddawane żadnym kontrolom. Nie ma gwarancji, ani ich żywotności, ani jakości. Natężenie światła najczęściej tylko złudnie jest podobne. A jak wiadomo gorsze oświetlenie to przede wszystkim dużo mniejsze bezpieczeństwo na drodze.

Czy za zamienniki lamp grożą kary

Wbrew powszechnemu przeświadczeniu, że to „tylko światło”, jednak zakup podrabianych żarówek czy lamp jet niezgodny z prawem. W przypadku samodzielnej nielegalnej wymiany np. żarówek halogenowych na ksenonowe może w przypadku kontroli skutkować nawet utratą dowodu rejestracyjnego. Dla oszczędności nie warto ryzykować nie tylko problemów z prawem, ale przede wszystkim zmniejszeniem swojego bezpieczeństwa na drodze.

Zobacz także:

 1. Oświetlenie samochodu, pojazdu. Jak dbać o bezpieczeństwo? (egkal.pl)
 2. Jak oznaczona jest homologacja na lampach samochodowych? (egkal.pl)
 3. Światła mijania, drogowe i do jazdy dziennej – co jest prawidłowe i kiedy? (egkal.pl)