Czy dostaniesz mandat za uszkodzone lampy samochodowe?

Uszkodzenia lamp samochodowych to bardzo częste sytuacje. Najczęściej dochodzi do nich w korkach, przy cofaniu, czy na parkingach. Co należy zrobić, gdy uszkodzimy lampę, czy możemy kontynuować jazdę? Jak samodzielnie zregenerować taki reflektor? Czy za jazdę z uszkodzoną lampą samochodową grozi mandat? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

  • Rozbita lampa wymaga natychmiastowej wymiany.
  • Nawet niewielkie rozbicie, czy rysa może znacząco wpływać na jakość oświetlenia Twojego auta, a co za tym idzie bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu.
  • Uszkodzona lapa samochodowa może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Uszkodzona lampa samochodowa- co dalej?

Uszkodzenie lampy samochodowej zdarza się nawet najlepszym kierowcom. Lekkie stłuczki samochodowe są jednymi z najczęstszych zdarzeń drogowych. Wystarczy chwila nieuwagi przy cofaniu, czy niewielkie zamieszanie na parkingu. Co zrobić, gdy już dojdzie do stłuczki czy uszkodzenia? Czy od razu trzeba szukać specjalisty, który wymieni cały reflektor?

W przypadku całkowitego rozbicia światła, niezbędna jest jego wymiana. Najlepiej postawić tutaj na sprawdzonego producenta lamp samochodowych, który gwarantuje wysoką jakość produktu. Tylko w takim przypadku będziesz zmieć pewność, że wybrane lampy przeszły odpowiednie testy, a także posiadają wszelkie atesty i homologacje, dopuszczające je do użytkowania. Wymianę dobrze jest zlecić fachowcowi lub podjąć się jej samodzielnie, o ile posiadasz niezbędne umiejętności.

Co jednak zrobić, gdy pojawi się na reflektorze jedynie rysa lub niewielkie zbicie? Najlepszym wyjściem jest jak najszybsza naprawa. Zdarza się, że nawet niewielkie uszkodzenie znacząco wpływa na funkcjonowanie oświetlenia. Zmiana kierunku świecenia może sprawiać, że będziesz oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka lub niedostatecznie oświetlać drogę przed sobą. W ten sposób stwarzasz niebezpieczeństwo na drodze, a to jest już wystarczający powód, by został Ci odebrany nawet dowód rejestracyjny pojazdu.

W przypadku lekkiej rysy, czy odprysku, który w żaden sposób nie wpływa na jakość oświetlania, kontynuuj jazdę, jednak i tak jak najszybciej postaraj się usunąć uszkodzenie.

Jak naprawić lampę samochodową?

Zajęcie się lampami samochodowymi należy powierzyć fachowcowi. On w profesjonalny sposób zdecyduje, czy światła mogą być naprawione, czy niezbędna jest jednak ich całkowita wymiana. Samodzielne próby naprawiania reflektorów mogą nie zakończyć się sukcesem, a doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń samochodu.

W zakres profesjonalnych napraw wchodzą takie czynności, jak:

  • Spawanie lamp;
  • Klejenie lamp;
  • Wymiana uszkodzonych elementów wewnątrz;
  • Naprawa soczewek;
  • Naprawa obudowy i uchwytów;
  • Szlifowanie kloszy szklanych;

Regeneracja nie jest tożsama z naprawą, a obejmuje m.in. polerowanie kloszy. Jest to zabieg, który możesz wykonać samodzielnie, przy użyciu odpwiedniego zestawu, jaki możesz zakupić w sklepie interentowym.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w polecanym przez nas artykule.

Jakie są kary za uszkodzone lampy samochodowe

Jak już wspomniane było we wcześniejszym akapicie tego artykułu poruszanie się pojazdem mającym uszkodzone światła samochodowe stanowi złamaniem przepisów ruchu drogowego. Wielu kierowców bagatelizuje nawet znacznie zbite klosze. Nie są świadomi tego, że nie mogą poruszać się uszkodzonym reflektorem, nawet mimo działającej żarówki.

Podstawę prawną stanowi Art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który stanowi, że:

"1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę; [...] zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu."

W przypadku kontroli drogowej policja ocenia stan pojazdu. Co grozi kierowcy, gdy patrol uzna, iż wyczerpane są znamiona złamania przepisów? Poruszanie się pojazdem, który jest uszkodzony, klasyfikuje się pod stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podlega to pod art. 86 Kodeksu wykroczeń. Grozi za to mandat w wysokości do 500 zł oraz punkty karne. Ponadto może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny Twojego pojazdu, a samochód trafi na parking policyjny.

Zobacz także:

Rozklejanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Oznaczanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

O lampach rolniczych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Lampy przeciwmgielne - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili