Czy podświetlenie podwozia jest legalne?

Podświetlenie podwozia to jedno z tych udoskonaleń, jakie mogliśmy jeszcze do niedawna zobaczyć na naszych drogach.

Jakie kolory lamp są dopuszczalne do stosowania na naszych drogach? Jakie oświetlenie auta jest niezbędne, a jakie całkowicie niedopuszczalne? Jakie kary grożą za używanie oświetlenia niezgodnego z prawem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Według przepisów prawa można stosować w oświetleniu auta jedynie trzy kolory

Są dokładnie wytyczne, jakie oświetlenie samochodu jest niezbędne

Stosowanie lamp błyskowych i dźwiękowych oraz świateł innych niż tych wymienionych jako niezbędne jest niezgodne z prawem.

Podświetlenie podwozia w aucie może skutkować mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego

Jakie kolory lamp samochodowych są dopuszczalne?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.), dla zainteresowanych do wglądu tutaj. Bardzo precyzyjnie określa ono, jakie kolory świateł samochodowych są dopuszczalne do stosowania. W zasadzie są to trzy kolory: biały lub żółty selektywny, żółty i czerwony. Ich podział wygląda następująco:

• biały lub żółty selektywny stosuje się w światłach przednich

• żółty samochodowy do kierunkowskazów

• czerwony do świateł tylnych i stop

• biały do podświetlenia tablicy rejestracyjnej

 Innych kolorów najzwyczajniej stosować nie wolno, choć czasem kierowcy instalują różnokolorowe żarówki. O tym, jakie kary mogą ich spotkać, w dalszej części artykułu.

Przepisy prawa

Wszelkie niezbędne, a także niedopuszczalne rodzaje świateł są uregulowane we wspomnianym wyżej Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Poniżej wyjaśnione zostanie, które światła należą do jakiej grupy.

Jakie oświetlenie auta jest niezbędne?

W samochodach poruszających się na Polskich drogach wymagane jest posiadanie sprawnych świateł:

• drogowych, czyli tzw. świateł długich

• mijania, czyli tzw. świateł krótkich

• hamowania, czyli tzw. światła stop

kierunkowskazów

• pozycyjnych

• oświetlenia tablicy rejestracyjnej

• przeciwmgłowych

• awaryjnych

• cofania

• odblaskowych

• postojowych

Brak wymaganych świateł może skutkować nie tylko mandatem, ale odebraniem dowodu rejestracyjnego. Auto, które nie posiada działającego niezbędnego oświetlenia, nie jest w pełny sprawny i nie może poruszać się po drogach. Jest możliwość uzyskania od policjanta specjalnego zezwolenia, które umożliwi dojazd do najbliższego miejsca, gdzie usterka zostanie naprawiona. Po tym możliwe będzie odzyskanie dowodu rejestracyjnego.

Jakie światła są niedopuszczalne

Wielu kierowców montując różnorodne kolorowe żarówki, czy podświetlenia, działa w myśl zasady "co nie jest zabronione, jest dozwolone". Jednak przepisy prawne jasno określają, co jest dozwolone. Montowanie innego oświetlenia niż to wyżej wymienione i w dowolnych kolorach jest więc prawnie zabronione.

"Prawo o ruchu drogowym" stanowi, że: " Zabrania się umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie" art. 66 ust. 4 pkt 3 p.r.d.

Choć sprzedaż tzw. "kogutów" nie jest zabroniona, to jednak montowanie ich na samochodach już tak. To samo tyczy się tego rodzaju świateł w kolorach pomarańczowych. Są one zarezerwowane m.in. dla służb drogowych, pojazdów budowlanych, ponadgabarytowych, czy rolniczych, które poruszają się po drogach publicznych.

Właściciele wszelkiego rodzaju nietypowych zmian w oświetleniu swojego samochodu również narażają się na karę. Podświetlenia podwozia, kół czy spryskiwaczy nie są dozwolone w autach poruszających się po drogach. To samo tyczy się kolorowych żarówek czy folii zmieniających barwy reflektorów. Krótko mówiąc, wszystko, co nie jest wymienione w rozporządzeniu ministerialnym jako niezbędne, jest zabronione i może skutkować karami finansowymi.

Jakie kary grożą za niewłaściwe podświetlenie auta

Auto wyglądające jak świecąca choinka, czy niemal jak dyskoteka, może być dla właściciela kosztowną fanaberią. Tego typu zmiany są nie tylko niebezpieczne. Zdarza się, że niewłaściwe oświetlenie bywa przyczyną wypadku. Każda nietypowa zmiana naraża właściciela pojazdu na mandaty karne. Jakiego rzędu są to kary?

Stosowanie tzw. niebieskiego koguta reguluje przepis, który mówi m.in. "§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny. "  Jak pokazuje doświadczenie niektórych kierowców, grzywna może sięgać nawet 30 tys. złotych. Znacznie lżej traktowane jest wykroczenie używania sygnału żółtego, gdyż tam mandat wynosi 100 zł.

Wszelkie zmiany w aucie, takie jak świetlenie zamontowane pod samochodem, stosowane na drogach publicznych są nielegalne i mogą zakończyć się mandatem lub nawet odebraniem dowodu rejestracyjnego. Warto więc dwukrotnie przemyśleć, czy upiększenie auta w ten sposób to dobry pomysł.

Zobacz także:

Rozklejanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Oznaczanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

O lampach rolniczych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Lampy przeciwmgielne - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili