Wyjazd wakacyjny, służbowy czy zwyczajnie dłuższa trasa wymaga od nas przygotowań. Pakujemy walizki, planujemy trasy przejazdu, wykupujemy pakiety internetowe, szukamy też wcześniej miejsc, które warto zwiedzić, restauracje, w jakich warto zjeść lokalną kuchnię. Jednak jadąc w taką podróż autem, nie można zapomnieć, że ono także wymaga wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. W jaki sposób dobrze przygotować auto, by podróż upłynęła nam szybko, sprawnie, ale także przede wszystkim bezpiecznie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

  • Przed wyjazdem należy dobrze sprawdzić stan techniczny pojazdu.
  • Skontroluj stan opon, olejów i płynów.
  • Sprawne wycieraczki znacznie poprawią widoczność kierowcy.
  • Dobrze jest skontrolować światła, uzupełnić zapasy żarówek, a także przygotować reflektory.
  • Podróż w czystym i dobrze wyposażonym aucie będzie nie tylko przyjemniejsza, ale też bezpieczniejsza.
  • Sprawdź wymagane dokumenty, lepiej uniknąć mandatu przywiezionego z podróży.

Przygotowanie auta do podróży – opony

Wielu kierowców nie przykłada wagi do opon. Jedyne, do czego się ograniczają to wymiana ich przed sezonem letnim i zimowym. A w końcu to opony utrzymują auto stabilnie na drodze i bagatelizowanie ich stanu może doprowadzić do poważnego wypadku.

Sprawdź więc bieżnik, skontroluj czy nic nie jest w oponę wbite. Należy też pamiętać o sprawdzeniu opony nie tylko z zewnątrz, ale też wewnątrz. Może się bowiem okazać, że z pozoru wszystko jest w jak najlepszym stanie, a wewnątrz niestety są jakieś uszkodzenia. Istotne też jest skontrolowanie zbieżności.

Nie można też zapominać o ciśnieniu w oponach. Choć wiele aut wyposażonych jest w czujniki, to jednak są wciąż pojazdy, które ich nie mają. Warto więc to też mieć na uwadze.

Przygotowanie auta – oleje i płyny

Jak już wspomniane zostało wyżej wiele aut ma w wyposażeniu czujniki oleju i innym płynów. Jednak po naszych ulicach nie jeżdżą tylko samochody nowe. W starszych modelach dobrze jest sprawdzać regularnie, a już koniecznie przed dłuższą podróżą stan oleju przy użyciu bagnetu. Należy też skontrolować płyn chłodniczy, hamulcowy i inne płyny eksploatacyjne, a także olej skrzyni biegów.

Należy sprawdzić nie tylko ich poziom, ale też być może je wymienić.

Przygotowanie auta – wycieraczki

Zużyte pióra wycieraczek nie zbierają dobrze wody, przez co widoczność kierowcy jest ograniczona. Jest to nie tylko uciążliwe, ale też niebezpieczne. Prowadząc z ograniczoną widocznością łatwo doprowadzić do kolizji. Warto więc je wymienić. Nawet najtańsze, ale nowe będą dużo lepiej pracować niż drogie, ale zużyte.

Dodatkowo będąc przy wycieraczkach, sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy i uzupełnij jego poziom. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy szyby brudzą się dużo bardziej.

Przygotowanie auta – światła i żarówki

Sprawdź przed wyjazdem czy wszystkie światła działają prawidłowo. Jeśli masz auto, w którym żarówkę możesz wymienić samodzielnie, zaopatrz się w komplet zapasowy. Ułatwi Ci to szybką naprawę w każdym miejscu. Przy okazji odśwież też reflektory, dobre oświetlenie to bezpieczniejsza jazda. Jak to zrobić dowiesz się z naszego artykułu na blogu.

Przygotowanie auta – wyposażenie

Sprawdź, czy data ważności Twojej gaśnicy nie upłynęła 2 lata temu. Skontroluj też stan apteczki, trójkąt, a także zestawu do wymiany koła czy szybkiej naprawy. Są to elementy, które powinny zawsze znajdować się w samochodzie. Jednak na co dzień łatwiej znajdziemy kolegę do pomocy, niż będąc 1000 km od miejsca zamieszkania. Lepiej więc jednak mieć najpotrzebniejsze rzeczy w samochodzie.

Wiele osób jest też zdania, że warto zaopatrzyć swój samochód w kamizelkę odblaskową, ładowarkę do akumulatora i telefonu czy dodatkowy płyn do spryskiwaczy.

Przygotowanie auta – porządki

Warto umyć auto nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim w środku. Rozrzucone dokumenty, puste butelki po soczkach i opakowania po ciasteczkach nie uprzyjemnią wspólnej wielokilometrowej podróży. Poukładaj wszystko w środku tak, by w razie nieszczęścia móc szybko znaleźć apteczkę, czy zapasowe żarówki bez konieczności przerzucania całego auta.

Dodatkowo wyrzuć z bagażnika i wnętrza samochodu wszelkie niepotrzebne rzeczy. Im większa masa pojazdu, tym większe zużycie paliwa. Więc jeśli nie zależy Ci na czystości, możesz to zrobić dla zaoszczędzenia.

Przygotowanie auta – dokumenty

Mając już sprawdzone i w pełni sprawne auto pora skontrolować dokumenty. Sprawdź czy masz ważne badania techniczne, a także polisę OC. Przy dalekiej trasie warto przemyśleć ewentualność dokupienia pakietu Assistance, który może być przydatny w drodze. Ponadto dobrze mieć ze sobą dowód rejestracyjny, książkę serwisową, a także nr telefonu do ubezpieczyciela.

Mając tak przygotowane auto, żadna niespodzianka w podróży nie będzie Ci straszna. Jadąc za granicę, dodatkowo warto sprawdzić jakie wyposażenie auta jest niezbędne i uzupełnić ewentualne braki. Upewnij się też, czy nie potrzebujesz wykupić winiet. Lepiej się dobrze przygotować, by z wakacji nie przywieźć pamiątki w postaci mandatu.

Przeczytaj także:

Rozklejanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Oznaczanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

O lampach rolniczych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Lampy przeciwmgielne - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili