Jaką żarówkę? H1, H2, H4, H7, H9, H11… Światła mijania, żarówki samochodowe.

Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe i przeciwmgłowe, nader często te cztery rodzaje świateł mylą się kierowcom, którzy po prostu nie wiedzą, kiedy je poprawnie stosować. Sprawę dodatkowo komplikuje potoczne nazewnictwo, zatem dochodzą jeszcze do tego światła długie i krótkie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze najistotniejsze są światła mijania, ponieważ z nich najczęściej się korzysta, a przynajmniej powinno.
Czym są światła mijania i jak o nie zadbać? Wyedukujmy się razem.

Czym są światła mijania? 

Definicję zna każdy z kierowców, wszak jest ona podstawą do zaliczenia egzaminu na prawo jazdy. Czym innym jednak jest sucha, prawnicza terminologia, czym innym codzienność. Doświadczenie uczy, że pomiędzy zapamiętaniem a zrozumieniem jest ogromna przepaść, ponieważ to, co się zapamiętało, równie dobrze można zapomnieć.

Światła mijania, co to takiego? Słowem kluczem w tym przypadku jest określenie „mijania”. Codziennie mijamy się z innymi użytkownikami dróg kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy. Każdy ma włączone światła, które powinny oświetlać tor jazdy, a nie nasze oczy. Z tego też powodu światła mijania nazywamy krótkimi, ich promień powinien znajdować się bezpośrednio przed pojazdem, a nie w kabinie naszego auta. Mijamy się więc, mając włączone światła mijania. Ot, cała filozofia.

Czym różnią się żarówki samochodowe? Jaki rodzaj światła da nam żarówka samochodowa (lumeny, moc)? 

Wiemy i rozumiemy już, czym są światła mijania, pora poznać różnice pomiędzy żarówkami. To także sprawia niektórym kłopot z uwagi na szeroki asortyment żarówek dostępnych w handlu. Dość powiedzieć, że są żarówki H1, H3, H4, H7, H9, H11 itp. różnych producentów. I bądź tu kierowco mądry!

Są osoby, które wożą ze sobą stare, zużyte świetlówki na tak zwany wzór. Ot, na wszelki wypadek. Omówmy kilka rodzajów, najczęściej kupowanych. Więcej informacji na temat szeroko rozumianego oświetlenia pojazdów znajdziecie na https://egkal.pl/blog, zapraszamy.

Żarówki H1 

Żarówka halogenowa wytwarzająca światło dzięki pojedynczemu, wolframowemu żarnikowi, zamkniętemu w kwarcowej bańce. W Europie zyskiwała swą popularność od roku 1962. Kierowcy zza oceanu musieli na nią poczekać aż do 1997 roku. Symbol „H” odnosi się do gazu z grupy halogenów, zamkniętego w bańce. Dodajmy, iż żarówka H1 jest zakończona trzonkiem P14.5S, odpowiadającym standardom IEC 60061.

Żarówki H2 

Nie są już montowane w nowych pojazdach, ich czas najwyraźniej minął. Dalej jednak są produkowane z myślą o starszych autach. Żarówki H2 Występują w wersjach 55 W lub 70 W. Trzonek X511, natomiast napięcie w zależności od mocy:

  • dla 55 W 12 V,
  • dla 70 W 24 V.

Najpopularniejsze są zwykłe zamienniki oraz tworzone dla potrzeb samochodów terenowych wersje Rally.

Żarówki H3 

Podobnie, jak poprzedniczki, są to żarówki jednowłóknowe. Różnica wynika z poprzecznie umiejscowionego żarnika. Stosuje się je głównie w reflektorach przeciwmgielnych z uwagi na dużą wydajność, która wynosi 1450 lumenów przy mocy 55 W.

Żarówki H4 

Wyróżniają się dwoma żarnikami i obsługują światła drogowe i mijania lub światła drogowe i przeciwmgłowe. Są bardzo popularne i często stosowane. Moc 55 W zapewnia wydajność świetlną wynoszącą 1000 lumenów.

Żarówki H7 

To już siódma generacja żarówek halogenowych, o czym świadczy cyfra umieszczona za symbolem „H”. 1500 lumenów pozwala na obsługę świateł mijania oraz drogowych przez 330 do 550 godzin pracy.

Żarówki H9 

Połączenie halogenu z jodem dało potężny zastrzyk wydajności w postaci 2100 lumenów przy mocy żarówki 65 W. Udało się to osiągnąć dzięki halogenowemu cyklowi regeneracyjnemu, który polega na przenoszeniu cząstek wyparowanego wolframu z bańki na żarnik.

Żarówki H11 

Ostatnia pozycja na naszej liście. Żarówki występują w dwóch wersjach:

  • 55 W/ 12 V;
  • 70 W/ 24 V.

Oznacza to, że mogą być stosowane zarówno w pojazdach osobowych, jak i w ciężarowych oraz autobusach. Wydajność strumienia świetlnego żarówek H11 wynosi 1350 lumenów.

Jak dobrać odpowiednie żarówki? Najpopularniejsze reflektory główne 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na instalację elektryczną w pojeździe oraz budowę reflektora. Część producentów dba o znormalizowane parametry swoich produktów, dzięki czemu kierowcy mają ułatwione zadanie. Np. propozycje świateł przedstawione na https://egkal.pl/ zawierają bogate opisy oraz szczegółowe informacje techniczne. Klienci nie muszą zastanawiać się nad doborem odpowiednich żarówek.

Najprostszym sposobem doboru żarówki do reflektora jest sprawdzenie opisów na zużytej już świetlówce. Jest to o wiele prostsze, aniżeli brnięcie w lekturę instrukcji pojazdu. Można także skorzystać z wiedzy doświadczonego mechanika lub zaufanego dostawcy.

Dla osób wnikliwych jest jeszcze przebogata baza wiedzy zarówno w publikacjach internetowych, jak i w księgarniach. Dodajmy na koniec, że jednoczesna wymiana dwóch żarówek zapewni równomierny rozkład emisji światła na drodze.

Warto także pamiętać, że to, co pomyślimy o oślepiających nas kierowcach, pomyślą też i inni, jeśli nie zadbamy o poprawne ustawienie świateł. Szerokiej i oświetlonej drogi.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili