Lampy przeciwmgielne

Lampy przeciwmgielne

Do oświetlenia samochodowego zalicza się różnego rodzaju światła, które muszą spełniać określone normy. Przykładem mogą być lampy przeciwmgielne, które są obowiązkowym oświetleniem tylnym, a jako światła przednie mogą być stosowane dobrowolnie. W jakich sytuacjach należy ich używać? Co na temat świateł przeciwmgielnych w samochodzie mówią przepisy prawne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lampy przeciwmgielne tylne są obowiązkowe, a przednie mogą być używane dobrowolnie.
  • Świateł przeciwmgłowych należy używać obowiązkowo w sytuacji, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.
  • W lampach przeciwmgielnych stosuje się obecnie z reguły diody LED, które zapewniają odpowiedni strumień światła.

Lampy przeciwmgielne

Lampy przeciwmgielne, a w zasadzie światła przeciwmgłowe to typ oświetlenia samochodowego, który powinien być używany w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza, co ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Oświetlenie samochodu, wpływ na bezpieczeństwo. Jak wspomniano we wstępie wyróżnia się światła przeciwmgłowe tylne, które są barwy czerwonej oraz przednie (nieobowiązkowe), które są barwy białej lub żółtej "selektywnej". Warto podkreślić, że samochód może być wyposażony w jedną lub dwie lampy przeciwmgielne tylne oraz dwa światła przeciwmgłowe przednie, które jeżeli zostały zastosowane muszą być rozmieszczone symetrycznie.

Kiedy używamy lamp przeciwmgielnych?

Prawidłowe używanie świateł przeciwmgielnych stanowi spory problem dla wielu kierowców. W efekcie wielu z nich używa lamp przeciwmgłowych w warunkach lekkiej mgły. Co więcej, często ma miejsce sytuacja, w której kierowca używa prawidłowo świateł przeciwmgielnych, ale zapomina o ich wyłączeniu w momencie, gdy przejrzystość powietrza uległa poprawie. Powoduje to oślepienie innych uczestników ruchu ostrym, czerwonym światłem z tyłu. Warto unikać takich sytuacji nie tylko ze względu na stwarzanie zagrożenia dla innych kierowców, ale również z uwagi na fakt, że zarówno jazda bez włączonych świateł przeciwmgielnych, gdy jest to konieczne, jak i ich niewyłączenie może skutkować mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Ta sama kara obowiązuje w przypadku nadmiernego używania świateł przeciwmgłowych przednich.

W związku z tym należy zadać pytanie: kiedy używać przeciwmgielnych? Otóż lampy przeciwmgielne tylne powinny być stosowane wyłącznie wtedy, gdy przejrzystość powietrza ograniczy widoczność poniżej 50 metrów. Warto również mieć świadomość, że jest to obowiązek kierowcy. Stosowanie świateł przeciwmgielnych przednich jest natomiast dobrowolne, a one same mogą być stosowane w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami (ze światłami mijania lub bez nich). Poza tym można ich używać w czasie dostatecznej widoczności, gdy auto porusza się na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu.

Odpowiedni strumień światła

Warto mieć świadomość, że światła przeciwmgielne muszą emitować odpowiedni strumień światła, który zapewnia widoczność w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza. W związku z tym obecnie najczęściej wykorzystuje się w tym celu światła LED, o których można przeczytać w artykule: Światła xenon, bixenon i LED. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zastosujesz do swoich lamp samochodowych. Przykładem takiego rozwiązania może być lampa DPM, która posiada wbudowane sześć diód świecących czerwonym i jasnym światłem o mocy 4,5W. W efekcie można mieć pewność doskonałej widoczności na drodze w trudnych warunkach. Oczywiście produkt posiada również odpowiednie homologacje, które dopuszczają go do użytkowania. Można go kupić na: https://egkal.pl/products-category/inne-lampy/.

Przepisy prawne

W tym miejscu należy podkreślić, że przepisy prawne regulują nie tylko sytuację, w której należy użyć świateł przeciwmgielnych, ale również ich umiejscowienie w samochodzie. Otóż, zgodnie z przepisami światła przciwmgielne przednie powinny zostać umieszczone tak nisko nad powierzchnią jezdni, jak tylko to możliwe (nie niżej jednak niż 25 cm, co regulują polskie i europejskie przepisy homologacyjne). Takie rozwiązanie jest stosowane w celu ograniczenia zjawiska odbijania się promieni świetlnych od mgły w kierunku oczu kierowcy pojazdu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że z reguły mgła tuż nad ziemią jest rzadsza niż na wysokości około 60 cm, na której zazwyczaj zlokalizowane są światła główne.

W przypadku świateł przeciwmgielnych tylnych przepisy dopuszczają zarówno umieszczenie jednej dodatkowej lampy na zderzaku, jak i wykorzystanie świateł znajdujących się w zespole tylnych lamp. W tym drugim przypadku muszą być one zlokalizowane nie bliżej niż 10 cm od świateł "stop" oraz nie niżej niż 25 i nie wyżej niż 100 cm nad powierzchnią jezdni. Warto również podkreślić, że światła przeciwmgielne tylne mogą wykorzystywać żarówki P21W lub diody LED.

Podsumowując należy stwierdzić, że lampy przeciwmgielne pełnią bardzo ważną rolę w każdym samochodzie. Oczywiście warto pamiętać o ich prawidłowym stosowaniu, co również przekłada się na bezpieczeństwo.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili