O lampach rolniczych

Lampy rolnicze

Lampy rolnicze stosuje się jako elementy maszyn i urządzeń gospodarczych, co ma na celu zwiększenie komfortu ich użytkowania. Bardzo ważny jest również aspekt bezpieczeństwa, którego poziom wzrasta wraz z poprawą widoczności. Jakie lampy rolnicze stosowane są najczęściej? Co mówią na ten temat przepisy prawne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Lampy rolnicze stanowią z reguły dodatkowy element pojazdów i maszyn rolniczych, który pozwala zwiększyć widoczność w czasie wykonywania prac po zmroku.
 • W traktorach i kombajnach stosuje się zazwyczaj nowoczesne lampy LED, co sprawia, że ich prowadzenie po zmroku jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.
 • Pojazdy i przyczepy rolnicze, które poruszają się po drogach publicznych muszą być wyposażone w oświetlenie uregulowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Lampy rolnicze

Jak wspomniano we wstępie lampy rolnicze wykorzystywane są jako elementy maszyn i urządzeń gospodarczych, które mają za zadanie dodatkowe doświetlenie powierzchni. Obecnie z reguły są to lampy LED, które z powodzeniem zastępują popularne przed laty halogeny. Wykorzystywane są przez cały rok poprawiając widoczność na polach, przy garażach, czy innego typu zabudowaniach. W związku z tym muszą charakteryzować się odpowiednią trwałością, o czym można przeczytać w artykule: Gumowa obudowa lamp czy tworzywo sztuczne, jakość lamp samochodowych.

W tym miejscu warto podkreślić, że wyróżnia się dwa główne rodzaje lamp, które są wykorzystywane do wykonywania prac rolniczych na terenie gospodarstwa i poza nim, a mianowicie:

 • lampy diodowe (LED), które świecą białym lub niebieskawym światłem dając stosunkowo dużo światła przy niewielkim nakładzie energetycznym;
 • halogeny, które emitują żółty i intensywny strumień światła. Ich atutem jest fakt, że są stosunkowo niedrogie.

Należy również zwrócić uwagę na strumień światła, który emituje dana lampa, ponieważ oświetlenie może być punktowe lub rozproszone. Ten pierwszy efekt dają tzw. szperacze, które emitują wąski strumień światła o dalekim zasięgu (do kilkudziesięciu metrów). Lampy emitujące światło rozproszone oświetlają natomiast bardziej rozległy obszar, jednak warto zwrócić uwagę, że nie jest on aż tak szeroki.

Lampy LED w traktorze i kombajnie

Dlaczego światła rolnicze cieszą się tak dużą popularnością? Przede wszystkim dlatego, że wyposażenie traktora lub kombajnu w lampy LED sprawia, że jazda nim staje się zdecydowanie bezpieczniejsza. W efekcie ograniczone zostaje ryzyko wypadków, awarii, czy uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby nastąpić wskutek wjechania w dziurę, czy uderzenia w inny obiekt. Warto również podkreślić, że lampy do traktora, czy kombajnu poprawiają komfort jazdy operatora, który może poruszać się maszyną także po zapadnięciu zmroku.

Jakie lampy do kombajnu, czy traktora warto zastosować? Ze względu na komfort użytkowania pojazdów oraz bezpieczeństwo warto postawić na lampy obrysowe oraz pozycyjne świecące światłem żółtym. Należy zaznaczyć, że rolnicze LED powinny charakteryzować się wysoką jakością oraz odpornością na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, czyli wilgoci oraz niskich temperatur. Produkty tego typu można znaleźć na https://egkal.pl/products-category/lampy-led-do-maszyn-rolniczych/. Warto również zaznaczyć, że posiadają one odpowiednią homologację, która pozwala legalnie je użytkować.

Przyczepa

Warto mieć świadomość, że wśród lamp rolniczych wyróżnia się nie tylko oświetlenie pojazdów, ale również przyczep, które muszą być odpowiednio widoczne. W tym celu wykorzystuje się najczęściej lampy obrysowe LED, które odpowiednio rozmieszczone zarysowują kontur przyczepy. W efekcie jest ona doskonale widoczna nie tylko z dużej odległości, ale również po zmroku. Należy także podkreślić, że przyczepa musi emitować światło, które jest bezpieczne i nie oślepia innych pojazdów. Wynika to z faktu, że w pracach polowych, czy w gospodarstwach bardzo często porusza się kilka pojazdów jednocześnie. Warto mieć świadomość, że zgodnie z przepisami prawa każda przyczepa rolnicza o szerokości przekraczające 2,1 m obowiązkowo musi być wyposażona w oświetlenie obrysowe przednie i tylne, a także odblaski przednie, boczne i tylne trójkątne.

Przepisy prawne

Co regulują przepisy prawne w zakresie oświetlenia rolniczego? Otóż, pojazdy które poruszają się po polach lub posesjach prywatnych mogą wykorzystywać zarówno standardowe oświetlenie, jak i dodatkowe lampy LED, co pozwala zwiększyć widoczność po zmroku. W przypadku poruszania się po drogach publicznych obowiązuje natomiast Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które określa, że każdy traktor oraz przyczepa musi być wyposażona w:

 • kierunkowskazy zespolone z pozycją przednią w lampach zespolonych przednich;
 • światła hamowania;
 • oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej;
 • światła pozycyjne przednie (obowiązkowe w przypadku przyczepy tylko szerszej niż 1,6 m, zaś ciągniki rolnicze obowiązkowo) często są zintegrowane kierunkowskazem w lampach zespolonych przednich;
 • światła pozycyjne tylne;
 • oświetlenie odblaskowe boczne (dla ciągników dłuższych niż 6 m, przyczepy obowiązkowo zawsze);
 • światła awaryjne;
 • oświetlenie obrysowe przednie i tylne (tylko dla pojazdów oraz przyczep szerszych niż 2,1 m).

Poza tym ciągniki rolnicze muszą posiadać również światła mijania, które są zazwyczaj zintegrowane ze światłami drogowymi w reflektorach głównych, a także oświetlenie odblaskowe tylne inne niż trójkątne. Warto również podkreślić, że światła drogowe (długie) nie są obowiązkowe, ale pojazd je posiada to muszą być sprawne.

Podsumowując należy stwierdzić, że odpowiednio dobrane lampy rolnicze pozwalają nie tylko sprostać obowiązującym przepisom prawa, ale również zwiększyć bezpieczeństwo wykonywanych prac. Warto także pamiętać, że ich prawidłowe działanie jest uzależnione od jakości produktu, który musi sprostać wielu wymaganiom.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili