Pielęgnacja lamp samochodowych, reflektorów. Jak dbać o lampy?

Są niczym oczy, dodają blasku, elegancji i powabu. Dzięki nim auto osobowe, dostawcze, a nawet maszyna zyskuje na ocenie estetycznej. Porysowane, matowe, ochlapane błotem skutecznie obniżą cenę pojazdu w przypadku sprzedaży, bo ich mierny stan jest dla potencjalnego nabywcy informacją na temat kondycji całego mechanizmu. Jednym słowem ich wygląd i prezentacja ma ogromne znaczenie zarówno dla otoczenia, jak i naszego własnego samopoczucia. Jak zadbać o lampy samochodowe? Jak dać im drugie życie? Nad tym zastanowimy się w poniższym artykule.

Jak wypolerować lampy samochodowe / reflektory

To nie wszystko. Zmatowiałe reflektory tracą znacznie swoją początkową siłę emisji światła. Staje się ono rozproszone i mdłe, co szczególnie utrudnia jazdę przy złych warunkach atmosferycznych takich jak deszcz lub mgła. Wtedy najbardziej daje się odczuć ich nie najlepsza kondycja.

Zasadniczo lampy samochodowe osiągnęły status dzieł sztuki. Są po prostu piękne. Wykonane są ze stosunkowo odpornych materiałów, pośród których szkło już dawno przestało pełnić dominującą funkcję. Na usprawiedliwienie tworzyw sztucznych musimy przyznać, że nie tylko obniżają one ogólną cenę reflektorów, lecz także ich właściwości elastyczne chronią lampę w pewnym stopniu przed rozbiciem na skutek zetknięcia się z niewielkim kamieniem.

Niestety z upływem czasu ich powierzchnię pokrywa mętny nalot i rysy. To zjawisko może skutecznie oszpecić nawet najpiękniejszą maszynę.

Kierowca może sam przystąpić do zabiegu czyszczenia lamp, bądź zlecić to profesjonalistom. Zależy to od tego, czy reflektory mają być doprowadzone do porządku tylko z zewnątrz, czy też sprzęt wymaga gruntownej ingerencji włącznie z rozebraniem całości na części.

Musimy zaznaczyć, że poliwęglan to bardzo delikatny materiał, dlatego w czasie polerowania musimy być bardzo uważni. W przeciwnym razie narażamy się na uszkodzenia, których wszyscy chcemy przecież uniknąć. W przypadku, gdy zbyt długo będziemy polerowali reflektor w jednym miejscu, doprowadzimy do jego przegrzania, co może mieć opłakane skutki. Polerowanie należy rozpocząć ze średnią siłą nacisku z prędkością około 2000 obr./min. Reflektor należy polerować ruchem poziomym oraz pionowym do momentu, kiedy pasta polerska zmieni się z mlecznej na szklistą. Kiedy zakończymy pracę, należy usunąć pozostałości pasty za sprawą płynu do szyb.

Sposoby domowe i profesjonalne 

Pielęgnacja lamp samochodowych. Najpopularniejszym domowym sposobem jest użycie powszechnie dostępnych środków czystości oraz pasty ściernej. Bardziej zaawansowani kierowcy samodzielnie ścierają warstwę wierzchnią wodnym papierem ściernym, po czym polerują wierzch reflektora wiertarką z nakładką polerską. Są to zabiegi skuteczne, jednak w warunkach domowych mamy dostęp tylko do warstwy zewnętrznej lampy.

Powierzenie tego zadania fachowcom daje gwarancję, że reflektor odzyska swoją dawną świetność także od środka. Dzięki temu zabieg będzie miał charakter długotrwały. Poza tym mamy pewność, że lampa wróci do nas w nienaruszonym stanie. Mamy tu na myśli poprawne złożenie lampy po zabiegu polerowania. Trzeba pamiętać, iż niektóre konstrukcje wymagają odpowiedniej wiedzy technicznej, o czym można przekonać się, odwiedzając stronę https://egkal.pl/products-category/inne-lampy/.

Polerowanie lamp pastą do zębów? 

Dlaczego nie? Była już mowa o tym, że w domowym arsenale środków czyszczących jest pasta do polerowania. Podobne właściwości ma pasta do zębów. Mamy tu na myśli jej tradycyjną formę, nie żel.

Wystarczy odrobina cierpliwości, szczypta skrupulatności, spostrzegawczość i wilgotna szmatka.

Kolistymi ruchami nakładamy pastę na całą zewnętrzną powierzchnię reflektora, po czym przecieramy gładź przez kilka minut. Po spłukaniu letnią wodą całość polerujemy ściereczką.

Pielęgnacja lamp samochodowych - Czym czyścić? 

Oprócz wymienionej pasty można wykorzystać wodny papier ścierny o drobnej gradacji. W celu odtłuszczenia reflektora należy go przemyć alkoholem izopropylowym.

Przydadzą się także nakładki polerskie razem z odpowiednimi pastami.

Jako działanie profilaktyczne stosuje się też lakierowanie powierzchni reflektora lakierem bezbarwnym.

Czyszczenie reflektorów, lamp samochodowych 

O ile powierzchnia zewnętrzna reflektora jest obła i gładka, wnętrze lampy obfituje w całą masę załamań, wypustek i mini uchwytów. Poza tym nieumiejętne próby rozłożenia lampy na części mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, co przy cenach nowych świateł stanowi całkiem pokaźną stratę. Ważne jest także wyposażenie warsztatów, pozwalające na dotarcie do każdego miejsca. Inną kwestią jest dbałość o poprawny montaż lampy w kontekście instalacji elektrycznej. Tu także wymagany jest profesjonalizm, a czasem nawet ingerencja w postaci wymiany nadpalonych przewodów lub kostki.

Jak widać z powyższego, doprowadzenie lamp do stanu idealnego wiąże się z koniecznością wykonania szeregu czynności, niezwiązanych jedynie z higieną oświetlenia.

Pielęgnacja lamp samochodowych — polerowanie lampy.

Czyszczenie lamp samochodowych od środka. Jak wyczyścić lampę od środka?

Nie ma co się oszukiwać, po pewnym czasie każde lampy samochodowe ulegają zmatowieniu. Jeśli i nasze dotknęła taka przypadłość, możemy je odświeżyć na własną rękę, czym zapewnimy estetyczny wygląd naszego pojazdu, a także zyskamy znacznie większe bezpieczeństwo na drodze. Bardzo pomocne w takich zadaniach okazują się określone zestawy, które znacząco usprawniają nam pracę. Jakie produkty warto sobie przygotować?

  • Polerka;
  • Śrubokręt;
  • Miska;
  • Woda;
  • Płyn do mycia naczyń;
  • Miękka szmatka;
  • Gąbka;
  • Środek do czyszczenia lamp z tworzywa.

Na samym starcie warto zacząć pracę od mycia odbłyśników. Aby tego dokonać, najpierw należy wymontować żarówki, a później bardzo delikatnie zdjąć odbłyśniki za pomocą śrubokręta. Bardzo istotne jest to, aby do czyszczenia tych niezwykle delikatnych elementów nie używać nawet miękkiej szmatki. Takie działanie mogłoby je bezpowrotnie zniszczyć, dlatego cały proces wygląda zupełnie inaczej. Odbłyśniki kładzie się w misce oraz czyści wodą z płynem do mycia naczyń za sprawą spłukiwania brudu. Po zakończeniu pracy pozostawiamy je do wyschnięcia.

Czyszczenie klosza lampy samochodowej wygląda nieco podobnie do wspomnianych odbłyśników. Do tego celu potrzebna nam jest miska z gorącą wodą oraz płynem do mycia naczyń. Środek ten pozwoli nam odtłuścić klosz, dzięki czemu możliwe będzie pozbycie się całego brudu. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy namoczymy gąbkę w wodzie, będziemy mogli przejść do delikatnego czyszczenia klosza. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że niezwykle istotne są bardzo łagodne ruchy, gdyż mocne dociskanie gąbki będzie skutkowało niechcianym porysowaniem reflektora. Na samym końcu należy przemyć klosz wodę oraz pozostawić do wyschnięcia.

Parowanie lamp od środka - co zrobić?

W przypadku, gdy zauważymy problematyczne parowanie reflektorów, warto na samym początku sprawdzić, czy zaślepka otworu na żarówkę została poprawnie przymocowana. Niekiedy w czasie wymiany popełnimy błąd i zapomnimy o zaślepce, która zapobiega dostawaniu się wilgoci do reflektora. Inną przyczyną parowania lampy mogą być zanieczyszczone filtry lub też zapchane przewody odpowietrzające. Niepoprawna wentylacja sprawia, że reflektory parują, czego nikt z nas nie chce. Na samym końcu musimy wspomnieć o najmniej pozytywnym scenariuszu. Niekiedy do lamp dostaje się wilgoć, gdyż po prostu są uszkodzone. W takich wypadkach pozostaje nam tylko ich wymiana lub też regeneracja.

Ile kosztuje polerowanie lamp? 

To oczywiście zależy od marki pojazdu, lokalizacji zakładu oraz jego renomy. Tak czy inaczej, cena zabiegu powinna oscylować w granicach stu złotych. Wbrew pozorom nie jest to kwota wygórowana, biorąc pod uwagę trwałość skutków, sięgającą nawet kilka lat. Jeżeli planujemy sprzedaż pojazdu lub maszyny, serwis należy potraktować jako inwestycję, podnoszącą ogólną wartość sprzętu.

Przyciemnianie lamp - co warto wiedzieć?

Samochody z przyciemnionymi lampami wyglądają naprawdę świetnie, jednak nie zawsze jest to zgodne z prawem. W Polsce możliwość przyciemnienia jest odgórnie określona, dlatego warto skorzystać z oferty specjalnych kloszy, dzięki czemu będziemy pewni, że poruszamy się samochodem w pełni dopuszczonym do ruchu. Wiele osób jednak samodzielnie decyduje się na takie modyfikacje. Pozwalają nam na to specjalne spraye lub folie przyciemniające dostępne w Internecie. Najtańsze rozwiązania możemy zakupić już za kilkanaście złotych, dlatego niemało ludzi stawia na takie rozwiązanie. Musimy jednak wspomnieć o tym, aby uważać z takimi modyfikacjami, gdyż przesadzone mogą spowodować niebezpieczną sytuacją na drodze.

Co jeszcze warto wiedzieć o regeneracji lamp samochodowych? 

Wskazaliśmy na możliwość czyszczenia reflektorów domowymi sposobami. Rzetelność dziennikarska nakazuje jednak stwierdzić, że są to metody doraźne, a ich efekty krótkotrwałe. To z kolei prowadzi do konstatacji, że zabiegi takie będą powtarzane dość często, co w prostej linii doprowadzi do całkowitego zniszczenia lamp samochodowych. Jest to istotny argument na poparcie tezy, że zabieg czyszczenia/polerowania reflektorów warto powierzyć specjalistom.

Koszt w sumie niewielki, za to satysfakcja gwarantowana.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili