Producent lamp samochodowych. Co warto wiedzieć na temat reflektorów samochodowych?

Wbrew pozorom reflektory samochodowe to jeden z tych elementów, który bardzo mocno wpływa zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo naszej jazdy. To właśnie od tego, czy pracują niezawodnie, a także, czy emitowana przez nich wiązka światła charakteryzuje się odpowiednimi parametrami, zależy, jak dobra jest nasza widoczność na drodze. Mowa oczywiście o tym, co widzimy my jako kierowcy, a także pozostali uczestnicy ruchu drogowego. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby zadbać o dobry stan techniczny naszych lamp samochodowych. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakimi wymogami muszą cechować się reflektory? Które producent tego typu produktów jest wart polecenia? Przekonajmy się!

Jak powstaje lampa samochodowa?

Wszystkie projekty lamp samochodowych na samym starcie powstają jako modele 3D w jednym z programów komputerowych. Już na początku potencjalne produkty poddawane są wszelkim testom, które mają wykryć ewentualne niedopatrzenia. Świetnym tego przykładem są symulacje termicznych układów rozpraszania ciepła lamp samochodowych, czy też ich parametrów optycznych. W późniejszym etapie producent oświetlenia samochodowego przechodzi do walidacji samej konstrukcji, przy czym używa do tego wydruków 3D oraz już w pełni funkcjonalnych prototypów. Następnie projektowana oraz wdrażana jest już sama produkcja lampy samochodowej. Każda firma chce, aby jego produkt spełniał oczekiwania klientów, dlatego, zanim trafi na półki sklepowe, poddawany jest on wielu testom. Badane są takie aspekty jak pyłoszczelność, wodoszczelność, czy też parametry fotometryczne reflektora. Dopiero kiedy wszystko zostanie rzetelnie zweryfikowane, lampa samochodowa trafia do pierwszych kupców.

Dlaczego nowsza lampa samochodowa jest bardziej podatna na uszkodzenia?

Spora część osób uważa, że sprawne lampy samochodowe to takie, które najzwyczajniej w świecie dobrze świecą. Oczywiste jest to, że sprawność żarówek znajdujących się w reflektorze jest kluczowa. Jednak na funkcjonowanie tego elementu wpływa znacznie więcej aspektów. Bardzo często awarii ulegają tak zwane odbłyśniki, co dzieje się zarówno w przypadku rozwiązań ksenonowych, jak i halogenowych. Na tym jednak nie koniec, wielu problemów mogą nam przysporzyć także mechanizmy poziomowania oraz skręcania soczewek.

Dlaczego się tak dzieje? Wbrew pozorom z kłopotami tego typu najczęściej spotkamy się w nowszych samochodach, gdyż to właśnie w nich mamy do czynienia z zupełnie innym oświetleniem niż przed kilkunastoma laty. Wielką zaletą takich lamp samochodowych jest znacznie lepiej dostosowana wiązka, które sprawniej radzi sobie z warunkami na drodze, jednak jej podatność na uszkodzenia to niemały problem. Jego rozwiązaniem jest regeneracja reflektora lub też zakup nowego produktu od producenta oświetlenia samochodowego. Warto jednak unikać takich kłopotów, na co w dużej mierze pozwala nam odpowiednia pielęgnacja lamp samochodowych, o której możemy poczytać pod tym linkiem: https://egkal.pl/pielegnacja-lamp-samochodowych/.

Co jest ważne w wyborze lampy samochodowej?

W pierwszej kolejności musimy wspomnieć o tym, że lampy samochodowe tego samego typu muszą świecić z dokładnie taką samą mocą. W tym wypadku należy skupić się na światłach mijania, które muszą być asymetryczne, a co za tym idzie, konieczne jest zwrócenie uwagi ich odpowiednie ustawienie. Wszystkie te korekty najbezpieczniej oraz najszybciej możemy przeprowadzić na stacji kontroli pojazdów. Światła mijania muszą nam zapewniać wyraźną granicę pomiędzy cieniem a światłem. Mechanicy wielokrotnie powtarzali, aby lampy samochodowe wymieniać parami, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że świecą one z dokładnie taką samą mocą. 

Każde światła w naszym samochodzie charakteryzują się dokładnym przeznaczeniem, co do funkcji, jaką pełnią. W związku z tym nie powinniśmy samodzielnie dokonywać wszelkich zmian przeznaczenia świateł. Co to oznacza? Na przykład to, że samochodowe lampy przeciwmgłowe nie mogą zostać zamienione na reflektory do jazdy dziennej. Niemałym błędem, jaki popełniany jest przez sporą część kierowców, jest ingerowanie w rodzaj głównego źródła światła, co kończy się naprawdę niezbyt dobrze. Właśnie dlatego warto kupować tylko i wyłącznie oryginalne światła w samochodzie od renomowanych producentów. 

Wymogi odnośnie do lamp samochodowych - co warto wiedzieć?

W czasie zakupów musimy uważać, że tanie chińskie zamienniki, które kuszą nas swoją niską ceną. Jak ich unikać? Nasze nowe lampy samochodowe muszą posiadać homologację drogową. W Polsce należy skupić się na znaku "E", który odpowiedzialny jest za homologację EKG ONZ. Z kolei znak "e" mówi nam o homologacji Unii Europejskiej. Poza samą homologację warto zwrócić uwagę również na lumen. Lampy samochodowe powinny charakteryzować się mocą około 800 lumenów.

Lampy samochodowe na zamówienie - kiedy się na nie zdecydować?

W przypadku, gdy mamy do czynienia z nietypowym samochodem, zakup lamp samochodowych "od ręki" może być po prostu niemożliwy. Naprawdę nie warto jednak stosować wszelkiego rodzaju zamienniki, które bardzo rzadko spełnią nasze oczekiwania. Znacznie lepiej zdecydować się na producenta lamp samochodowych, który przygotuje dla nas odpowiednie reflektory na zamówienie. Takie działanie zapewni nam zarówno komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo.

Producent lamp samochodowych - na kogo warto postawić?

Nie ma co się oszukiwać, na rynku istnieje naprawdę wiele firm zajmujących się produkcją lamp samochodowych. Jednym z nich jest firma EGKAL działająca na rynku już od roku 1991. Każdy produkt, jaki dostępny jest na stronie tego przedsiębiorstwa, charakteryzuje się międzynarodową homologacją, która wydawana jest przez polską administrację. W związku z tym nie musimy przejmować się jakością produktów, gdyż ten producent oświetlenia samochodowego stawia na najwyższą jakość, czego dowodem są setki zadowolonych klientów. 

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili