Przyciemnianie lamp w samochodzie

Przyciemnianie lamp w samochodzie to czynność, na którą często decydują się miłośnicy tuningu. Właściwie przyciemnione lampy samochodowe to detal, który nadaje aucie drapieżnego charakteru i może wyglądać naprawdę atrakcyjnie wizualnie. Czy przyciemnianie lamp w samochodzie jest legalne? W jaki sposób się to robi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Przyciemnianie lamp samochodowych jest zabronione, ponieważ jest to ingerencja w reflektory, które tracą w ten sposób niezbędny atest.
  • W związku z tym, że przyciemnianie lamp samochodowych jest nielegalne kierowca, który pragnie tego dokonać robi to na własną odpowiedzialność.
  • Do przyciemniania lamp stosuje się odpowiednią folię lub spray, a usługę oferują nawet niektóre profesjonalne warsztaty.  

Przyciemnianie lam samochodowych to temat, który interesuje wielu kierowców, a w szczególności miłośników tuningu. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto zweryfikować legalność tej czynności oraz dowiedzieć się, w jaki sposób ją przeprowadzić. Pomoże w tym lektura niniejszego artykułu, który porusza kwestie takie, jak:

  1. Czy przyciemnianie lamp jest legalne? Czy można przyciemniać lampy w samochodzie?
  2. Jaką folia do przyciemniania lamp?
  3. Ile kosztuje przyciemnianie lamp?
  4. Przyciemnianie lamp folią czy spray'em?

Czy przyciemnianie lamp jest legalne? Czy można przyciemniać lampy w samochodzie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy przyciemnianie lamp samochodowych jest legalne? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak, ponieważ tego typu usługę oferuje wiele profesjonalnych warsztatów. W rzeczywistości jest jednak inaczej, ponieważ przyciemnianie lamp samochodowych stanowi ingerencję w reflektory, które w efekcie tracą niezbędny atest. Więcej informacji na temat wymogów jakie powinny spełniać światła samochodowe można przeczytać w artykule: Producent lamp samochodowych. Co warto wiedzieć na temat reflektorów samochodowych? Dlatego też, mimo iż warsztaty oferują przyciemnianie lamp samochodowych to odpowiedzialność za ten niedozwolony czyn ponosi właściciel auta, który podjął decyzję o tego typu tuningu. Warsztat wykonuje jedynie usługę, na którą ma popyt.

Warto również zaznaczyć, że samo przyciemnianie lamp samochodowych jest dozwolone, np. jeżeli samochód ma wziąć udział w wystawie. Niedozwolone jest jednak poruszanie się nim po drogach publicznych. W takim przypadku kierowcy grozi mandat za jazdę samochodem nieprzystosowanym do ruchu drogowego. Jeszcze większe konsekwencje mogą nastąpić, jeżeli tego typu pojazd weźmie udział w kolizji. W tym przypadku nawet jeżeli będzie ona niezawiniona to kierowca innego auta może stwierdzić przykładowo, że nie widział oznak hamowania. Puenta jest taka, że można przyciemnić lampy samochodowe, ale takie auto nie może legalnie poruszać się po drogach publicznych.

Jaka folia do przyciemniania lamp?

Najpopularniejszym sposobem przyciemniania lam samochodowych jest użycie specjalnej folii. W tym przypadku można wybrać wersję budżetową oraz premium. Rozwiązaniem budżetowym, ale spełniającym swoje zadanie jest folia do przyciemniania lamp Oracal 8300, której charakterystyka znajduje się pod linkiem https://folia-samochodowa.pl/folia-oracal-8300-dobra-folia-do-przyciemniania-lamp. Jest to folia witrażowa, która cechuje się odpowiednim stosunkiem jakości do ceny oraz łatwością aplikacji i demontażu. Dzięki temu najczęściej znajduje zastosowanie przy przyciemnianiu lamp na jednorazowe zloty motoryzacyjne, czy przy nauce oklejania. W przypadku folii premium najczęściej stosuje się produkty marki 3M lub STEK, czyli folie poliuretanowe o grubości 150 mikronów, z właściwościami hydrofobowymi.

Ile kosztuje przyciemnianie lamp?

Jak już wspomniano przyciemnianie lamp w aucie to usługa, która jest oferowana przez wiele profesjonalnych warsztatów. Ile może kosztować? Wiele w tym przypadku zależy od zastosowanej folii. W przypadku folii budżetowych ceny wahają się z reguły w granicach od 100 do 300 złotych za lampę. Decydując się na przyciemnianie lamp samochodowych folią premium należy liczyć się z wydatkiem od 250 do nawet 500 złotych za lampę. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy również od kształtu lampy i jej wielkości, ponieważ uzależnione od tego jest zużycie folii oraz stopień trudności docinania.

Przyciemnianie lamp folią czy spray'em?

Warto mieć świadomość, że przyciemnianie lamp samochodowych folią PVC to nie jedyna możliwość. Coraz większą popularnością cieszą się specjalne spray'e, po które sięgają z reguły osoby, które zamierzają samodzielnie przyciemnić lampy. Co jest lepszym rozwiązaniem? Profesjonaliści zalecają folię PVC, jednak folia w spray'u również spełnia swoją zadanie. Jej nałożenie wymaga jednak wprawy oraz odpowiednich zdolności manualnych. Warto również pamiętać o właściwym odtłuszczeniu powierzchni lampy, a także przestrzeganiu instrukcji sporządzonej przez producenta preparatu. Najważniejsze wydaje się zachowanie właściwego odstępu czasu pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw oraz aplikacja folii w spray'u z odpowiedniej odległości. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że niedociągnięcia skutkują najczęściej nierównomiernym pokryciem klosza folią, łuszczeniem się bądź powstaniem szorstkiej struktury, a powinna być ona idealnie gładka.

Podsumowując należy stwierdzić, że przyciemnianie lamp samochodowych to czynność, którą właściciel pojazdu wykonuje na własną odpowiedzialność. Wynika to z faktu, że poruszanie się takim autem po drogach publicznych jest niedozwolone. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ponieważ przyciemniona lampa świeci niedostatecznie mocno i traci swój atest. Chcąc wymienić ją na nową najlepiej zrobić to bezpośrednio u producenta, czyli na egkal.pl.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili