Jak ustawić światła w samochodzie?

Nieprawidłowe ustawienie świateł w samochodzie jest jedną z przyczyn wielu wypadków samochodowych. Dzieje się to w zasadzie z dwóch powodów. Źle ustawione światła niedostatecznie oświetlają drogę przed samochodem, przez co kierowca może nie zauważyć przeszkody lub zbyt późno dostrzeże pojazd przed sobą. Druga sytuacja to oślepienie kierowcy jadącego z naprzeciwka niewłaściwie ustawionymi światłami. Jak ważne są dobrze ustawione światła. Gdzie szukać pomocnych informacji, a także, w jaki sposób prawidłowo ustawić oświetlenie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 • Stan oświetlenia samochodu powinien być kontrolowany przy każdych badaniach.
 • Światła mijania muszą oświetlać ok. 100 metrów drogi przed pojazdem.
 • Światła możesz ustawić w stacji diagnostycznej lub samodzielnie.

Jak sprawdzić ustawienie świateł?

Stan oświetlenia w samochodzie powinien być kontrolowany na każdych badaniach technicznych w stacji diagnostycznej. Oprócz tego, czy są dobrze wyregulowane, skontrolowane powinno być także natężenie światła i to, czy obie żarówki świecą równomiernie i nie oślepiają innych kierowców.

Prawidłowe działanie świateł

Właściwie działające światłą mijania powinny oświetlać ok. 140 metrów jezdni przed pojazdem. Z racji tego, iż jest to praktycznie niemożliwe, za normę uznaje się 100 metrów, co odpowiada drodze hamowani pojazdu jadącego z prędkością 90 km/h.

Jak powinny być ustawione światła?

Ustawienie świateł jest regulowane przez prawo. Pomocne też w tym są wartości znajdujące się na lampach, czyli oznaczenia homologacyjne. Więcej o homologacji możesz przeczytać tutaj.

Lampy używane na polskich drogach powinny być oznaczone literką E oraz cyfrę oznaczającą kraj produkcji lampy. Istotne są także strzałki. Jeśli pojazd jest przeznaczony do kraju z ruchem prawostronnym, strzałki będą skierowane w lewą stronę. Kolejnym oznaczeniem jest liczba mówiąca o wartości pochylenia reflektorów i może wynosić np. 1,3%.

Jak prawidłowo ustawić światła?

Skoro już wiesz, jak istotne znaczenie ma właściwe ustawienie świateł, a także gdzie szukać potrzebnych informacji, pora na ustawienie oświetlenia Twojego auta.

Spektrofotometr

Czym jest ten tajemniczo brzmiący przyrząd? Jest to właśnie sprzęt używany profesjonalnie do prawidłowego ustawienia świateł. Przy jego pomocy specjalista na stacji diagnostycznej pomoże nam dobrze wypozycjonować nasze oświetlenie.

Jeśli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, nie musisz kupować specjalistycznego sprzętu i uczyć się jego obsługi. Poniżej znajdziesz dwa sposoby na manualne ustawienie świateł w samochodzie.

Ustawienia manualne

Pokrętło do regulacji świateł znajdziesz po lewej stronie kierownicy. Większość aut ma3 lub 4 – stopniową możliwość regulowania.

 • 0 – ustawiana jest, gdy auto jest obciążone jedynie kierowcą i pasażerem siedzącym z przodu.
 • 1 – w aucie znajduje się 4 lub 5 osób, ale bagażnik jest nieobciążony.
 • 2 – w pełni obciążony pojazd zarówno pasażerami, jak i bagażami.
 • 3 – bagażnik jest załadowany, ale na pokładzie nie ma pasażerów.

Powyższe ustawienia wydają się dość banalne, jednak będą działać prawidłowo tylko, gdy bazowo światła ustawione są prawidłowo.

Poniżej znajdziesz dokładny opis, jak zrobić to samodzielnie.

 • Ustaw auto na płaskiej powierzchni przodem do bramy garażowej lub ściany.
 • Podjedź autem prostopadle do niej i zaznacz taśmą miejsce skupienia reflektorów. CO robić dalej?
 • Oznaczamy, na jaką wysokość świecą reflektory.
 • Ustawiamy auto minimum 5 metrów od ściany, a najlepiej 10 metrów.
 • Teraz trochę obliczeń. Należy wyliczyć, o ile niżej powinna się znajdować granica światłocienia. Oblicza się to z wzoru odległość auta x wartość podana na reflektorze. Np. dla wartości 1,3% przy odległości 10 m i 5 m będzie to kolejno 10mx1,3%=13cm i 5x1,3%=6,5 cm.
 • Ustaw wysokość granicy światłocienia. Ustaw reflektory przy pomocy pokrętła na boku, tak aby początek ścięcia 15% znajdował się na środku reflektora.

Pamiętaj! Regulację przeprowadza się dla każdego reflektora oddzielnie.

Jak prawidłowo ustawić światła?

Współcześnie w autach można znaleźć automatyczne korektory ustawienia świateł. Najczęściej stosowane są elektryczne, ale można znaleźć też mechaniczne lub hydrauliczne układy sterowania.

Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety. W układzie elektrycznym może dość do spalenia silniczka sterującego. Mechaniczny do zatarcia lub zerwania linek mocujących. W hydraulicznym natomiast częstą usterką jest rozszczelnienie układu i utrata ciśnienia.

Warto więc samodzielnie od czasu do czasu sprawdzić ustawienie świateł w samochodzie. W końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo.Przeczytaj także:

Rozklejanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Oznaczanie lamp samochodowych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

O lampach rolniczych - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Lampy przeciwmgielne - Elżbieta Grzelak "EGKAL" Przedsiębiotrstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe (samochodowelampy.pl)

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili